Kırık Fayans Tamir Edilir mi?

Kırık Fayans Tamir Edilir mi?

Mutfak ve banyo alanlarında kullanılan seramik ve fayanslarda yıllar geçtikçe deforme olma, kırılma veya çatlamalar meydana gelir.Bu nedenle bu eskimiş ya da deforme olmuş parçaların tamiri gerekir.

Eskimiş seramik ve fayansın değişimi için öncelikle bir nalburdan, değiştirilecek olan fayansa uygun modelde fayans karesi, fayans yapıştırıcısı, keski, çekiç, spatula ve derz macunu temin edilir. Daha sonra eskimiş fayans ya da seramik çekiç yardımı ile yerinden sökülür. Bu işlemi yaparken yawaş ve dikkatli olmalıyız. Çünkü diğer sağlam fayans/seramiklere de zarar verme ihtimalimiz var.

Fayans tamamen kırıldıktan sonra arkasında kalan harç vb. kalıntılar iyice kazınıp temizlenir. Daha sonra yeni seramik yerine oturup oturmadığı denenir. Yapıştırıcının iyi tutunması için zemin ıslatılır. Yapıştırıcı harç hazırlanıp fayansın arkasına sürülür. Duvara yapıştırılır.  Çekiç ya da yumruk ile küçük darbeler vurularak fayans ile duvar arasındaki hava boşluğu alınır. Bu işlemden sonra derz macunu spatula ile boşluklara doldurulur. Islak ve temiz bir sünger ile fayansın üzerindeki kalıntılar temizlenir ve 8-9 saat kurumaya bırakılır.

Bizi Arayın