Boya Badana Nedir?

Boya Badana Nedir?

Boya Nedir?

Boya, uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve o yüzeyler üzerinde koruyucu bir tabaka meydana getiren kimyasal bir malzemedir. Genel ve basit hali ile bu şekilde tarif edilen boya uygulama yerine göre cinsi, kullanma şekli gibi çeşitli farklılıklar gösterir.

Boya nasıl yapılır?

Boyama işlemi, yüzeyin durumuna göre belirli bir sistem dahilinde uygulanır. En mükemmel sonuca bu şekilde ulaşılır. İlk kez boyanacak bir yüzeyde, Boyama işleminde şu kademeler izlenir.

  1. Yüzey hazırlığı ve temizliği,
  2.  Birinci kat astar,
  3. Macun ve ikinci kat astar,
  4. Son kat boya.

Elbette ki, her  yere her boyayı uygulamak mümkün değildir. Örneğin; duvara sürülmek için hazırlanmış bir plastik boya ile sandalye ve kapı boyanamayacağı gibi, mobilya için hazırlanmış bir boya ile de duvar boyanamaz. Her boya formülü kullanılacağı yere göre ayrı ayrı tespit edilmiştir. Doğru ve uygun şekilde kullanılırsa, en iyi sonucu verir, yıllarca korur ve güzelleştirir.

Doğru boya ile birlikte doğru ekipman da çok önemlidir. Amaca uygun fırça veya rulo seçimi iyi bir sonuç için şarttır. Tabii ki elde edeceğiniz sonuç, seçeceğiniz boyanın ne  ölçüde kaliteli olduğu ile doğrudan ilişkilidir. Kaliteli boya, iyi bir usta ile en iyi sonucu verir.

Bizi Arayın